بشنوید!

ده آهنگ عاشقانه ی فرانسوی محبوب

ده آهنگ عاشقانه ی فرانسوی محبوب
خشایار
نوشته شده توسط خشایار

احتمالا شنیده اید که میگویند زبان فرانسه زبان عشق است. این موضوع هم به دلیل نوع تلفظ و آوای زبان فرانسه است و هم به این دلیل است  که در ادبیات فرانسه تعداد زیادی اثر عاشقانه نوشته شده است که شهرتی جهانی دارند.
پس طبیعی است زبانی که به عنوان زبان عشق معروف شده است در موسیقی عاشقانه نیز حرف های زیادی برای گفتن داشته باشد و بین فرانسوی ها و خصوصا هنرمندان فرانسوی همیشه مسابقه ی عشق وجود داشته است و  شاید این به نوع نگرش و تفکر فرانسوی ها باز میگردد.

آهنگ  عاشقانه ی فرانسوی از قدیم جزو پلی لیست عشاق بوده است و در حال حاضر نیز آهنگ های قدیمی و جدید در کنار هم مانند همیشه عشاق را به خود جذب کرده است.

 

گفته شده است با گوش کردن به آهنگ های عاشقانه ی فرانسوی خلق و خوی رمانتیکی در شنونده ایجاد میشود. پس احتمالا اگر شما میخواهید یک الهام عاشقانه به معشوقه ی خود بدهید استفاده از موسیقی عاشقانه ی فرانسوی یکی از راه های تاثیر گذار است که باید آن را امتحان کنید.

در اینجا ۱۰ آهنگ عاشقانه ی فرانسوی که در تمام دوران ها جزو برترین ها بوده و همیشه محبوب بوده است را برایتان قرار داده ام. این انتخاب ها، هم از بین آهنگ های قدیمی و معروف است و هم از بین آهنگ های جدیدتر.
لحن و تلفظ زبان فرانسوی موجب پدید آمدن ملودی های بی نظیر در موسیقی عاشقانه ی فرانسوی شده است و در کنار آن نوع نگرش فرانسوی ها به عشق است که شعر و موسیقی را به سمت و سویی میبرد که تقریبا برای همگان دلنشین است.

نکته ی جالبی که در مورد آهنگ های عاشقانه ی فرانسوی وجود دارد این است که تقریبا داستان در همه ی انها نقش زیادی دارد و تقریبا همه ی آنها بر اساس یک داستان نوشته و ساخته شده است.

صحبت در مورد سبک موسیقی فرانسوی بسیار مفصل است و در اینجا میخواهم صرفا ۱۰ آهنگ عاشقانه ی فرانسوی را به همراه توضیحاتی کوتاه به شما معرفی کنم.

 

امیدوارم از شنیدن این ده آهنگ عاشقانه ی فرانسوی لذت ببرید.

L’Hymne à l’amour توسط ادیت پیِف

اگر بخواهیم از تاثیر گذارترین هنرمندان زن فرانسوی نام ببریم بی شک ادیت پیِف در صدر جدول قرار میگیرد. ادیت پیِف به ملکه ی موسیقی عاشقانه ی فرانسه شهرت دارد. البته در کنار خوانندگان مرد فرانسه که از شهرتی افسانه ای برخوردارند ادیت پیِف جزو معدود زنانی است که پا به پای مردان آن دوره توانست جایگاه بالایی برای خود به دست آورد.

آهنگ L’Hymne à l’amour یکی از آهنگ های معروف او است. شعر این ترانه را خود ادیت پیف نوشته و مارگاریت مونُت آهنگسازی آن را بر عهده داشته است.
در شایعاتی که برای این آهنگ وجود دارد گفته شده ادیت پیِف این آهن را برای مارسل کردان بوکسر مرد فرانسوی نوشته است و عشق بی پایان خود را به او ابراز کرده است.

دانلود آهنگ

—————————————————————————–

Que je t’aime از جانی هالی دِی

جالب است بدانید جانی هالی دی معمولا به عنوان الویس پریسلی فرانسه شناخته میشود. او آهنگ های بسیاری در سبک راک اند رول خوانده است و تصنیف های زیادی نوشته است که در زمان خودش بسیار مورد استقبال بوده است.

آهنگ Que je t’aime  بعد از ضبط  در استودیو ماند و منتشر نشد. بسیاری شایعه کرده بودند که صفحه ی این آهنگ گمشده است یا عده ای گفته بودند که به دلیل خصومت های شخصی آهنگ را از بین برده اند.

اما مدتی بعد منتشر شد و به عنوان یک عاشقانه ی فرانسوی مورد استقبال مردم قرار گرفت و تا امروز محبوبیت خود را ححفظ کرده است.

دانلود آهنگ

—————————————————————————–

 Mourir d’aimer از چارلز آزنوار

یکی از معروف ترین و محبوب ترین خوانندگان فرانسوی چارلز آزنوار (آزنواغ) است. او هم به زبان انگلیسی تصنیف خوانده است و هم به زبان انگلیسی و میتوان به جرات ادعا کرد که تصنیف های او سفیر موسیقی عاشقانه ی فرانسوی است.
داستان این آهنگ در یک کلام مرگ در راه عشق است . آزنوار ادعا میکند که هیچ چیزی در زندگی با ارزش تر از عشق ورزیدن نیست و مردن در راه عشق میتواند آن را ارزشمند تر کند .

هرچند این تفکر ریشه ای بسیار کهن و اسطوره ای دارد اما این آهنگ را بسیار زیبا و تاثیر گذار کرده است.
به همین دلیل است که ترکیب شعر و  موسیقی او چنین تاثیر عمیقی بر جای گذاشته است.

دانلود آهنگ

—————————————————————————–

Car Je t’aime از ایو مونتان

ایو مونتان، خواننده و بازیگر فرانسوی ، یکی از ستارگان مطرح فرانسه در اواسط قرن بیستم بود. او سبکی جالب و  طنز گونه داشت و به واسطه ی آن که شومن خیلی خوبی بود میتوانست طنز خود را در جدی ترین حالت ممکن نیز بیان کند .
آهنگ Car Je t’aime به معنی ” زیرا دوستت دارم” یک آهنگ عاشقانه ی  فرانسوی جدی است که به واسطه ی تکرار  کلمات و سبک شخصی ایو مونتان حالتی بازیگوش به خود گرفته و در مقایسه با آهنگ های عاشقانه ی دوره ی خودش بسیار متفاوت است، اما بسیار مورد توجه مخاطبین قرار گرفت و به نوعی طنازی رو وارد رابطه ی عاشقانه میکند.

دانلود آهنگ

—————————————————————————–

Caroline از ام.سی سولار

ام.سی سولار، متولد سنگال است و در فرانسه به شهرت رسید. او را به عنوان یک خواننده ی رپ و هیپ هاپ مطرح فرانسوی میشناسند. تاثیر زیادی از مسیقی مصر گرفته است که در آثارش میتوان به وضوح شنید.
بسیاری از ترانه های او را به انگلیسی ترجمه کرده اند و محبوبیتش فراتر از اروپا رفته است. با اشعارش نوعی جریان سازی کرده است و طنز زیبا و مدرنی را میتوان در ترانه هایش شنید.

دانلود آهنگ

—————————————————————————–

J’ai deux amours

جوزفین بیکر، در آمریکا متولد شد و بعد از یک دهه کار در پاریس شهروند فرانسه شد. آهنگ “من دو عشق دارم” با مزمون عاشقانه اما وطنی است، مضمون شعر میگوید من دو عشق دارم یکی کشورم و دیگری پاریس.

نکته ی جالب این است که آمریکایی ها واژه ی کشور را در این آهنگ کشور محل تولد بیکر میدانند یعنی آمریکا و فرانسوی ها میگویند مقصود بیکر کشور فرانسه است.

مقصود او هرچه بوده این آهنگ را تبدیل به سرودی کرد که مردم در کوچه و خیابان ها آن را به عنوان یک آهنگ عاشقانه ی فرانسوی زمزمه میکردند. بیکر بیش از ۵۰ سال در فرانسه و سراسر جهان به اجرا پرداخت و شهرتی جهانی پیدا کرد.
در آهنگ های او حال و هوای آمریکایی به خوبی دیده میشود و از طرفی تفکر فرانسوی نیز در اشعار او به خوبی نمایان است. این تلفیق باعث شده است موسیقی دلنشینی داشته باشد که از شنیدن آن لذت میبریم.

دانلود آهنگ

—————————————————————————–

L’été indien

ژو دسین نیز مانند بیکر در آمریکا متولد شد. اما بیش از نیمی از عمر خود را در اروپا و به خصوص فرانسه زندگی کرد. او به واسطه ی موسیقی اش در صدر بسیاری از لیست های فرانسوی قرار گرفت، مانند همین آهنگ که برای چند هفته در صدر لیست  آهنگ های عاشقانه قرار داشت.
این آهنگ در مورد عشق ورزیدن در تابستان هندی شمال آمریکا است و تصویری جالبی از آن ارائه میدهد. دسین این آهنگ را ابتدا به زبان فرانسه اجرا کرد و بعدها ورژن انگلیسی آن را نیز اجرا کرد.

دانلود آهنگ

—————————————————————————–

La Vie en rose

احتمالا این آهنگ از ادیت پیف را بارها شنیده اید. این آهنگ توسط بیش از ۵۰ خواننده ی  مطرح در سراسر دنیا و به زبان های مختلف بازخوانی شده است، مانند لویی آرمسترانگ آمریکایی ، چارلز آزنوار فرانسوی و ….
این ترانه برای نخستین بار  در سال ۱۹۴۶ ضبط شد و به سرعت مورد توجه عموم قرار گرفت. بارها در فیلم های مختلف از آن استفاده شده است و برای همه آهنگی شناخته شده است. آهنگی سرشار از انرژی و حس عاشقانه.

دانلود آهنگ

—————————————————————————–

Ne Me quitte pas

ژاک برل(بِقِل) با خواندن این آهنگ روح تازه ای در مفهوم جدایی عاشقانه دمید. تمام عشاق جدا مانده از معشوق با این آهنگ خاطراتشان را بارها زندگی کرده اند.

جالب آن است که حتی کسانی که فرانسه صحبت نمیکنند با این آهنگ در غم معشوق نشسته اند. برل در این آهنگ به شکلی واضح التماس میکند و بارها اصرار میکند که “ترکم نکن”.
منتقدین موسیقی همگی به اتفاق بیان کرده اند که این آهنگ یکی از بزرگترین و معروف ترین آهنگ های عاشقانه ی قرن بیستم است.

دانلود آهنگ

—————————————————————————–

Je l’aime à mourir

فرانسیس کابرل در این آهنگ پرواز میکند! و میگوید “تا حد مرگ دوستت دارم”. این آهنگ بعدها به زبان اسپانیایی نیز ضبط شد و در اسپانیا نیز موفقیت چشمگیری داشت.

اما شاید بیشتر ورژن بیکلام آن را شنیده باشید که بارها از صدا و سیما پخش شده است و در فیلم های زیادی از ورژن بی کلام آن استفاده شده است.
ملودی این آهنگ بسیار ساده اما دوست داشتنی است و به راحتی میتواند شما را در خیال غوطه ور کند. این آهنگ عاشقانه ی فرانسوی چه به صورت بی کلام و چه به صورت با کلام کاما حس و حال موسیقی فرانسه را منتقل میکند.

دانلود آهنگ
آموزش گیتار کلاسیک

یک دیدگاه بنویسید

39 دیدگاه