la paloma

قطعه‌ی la paloma

قطعه ی “la paloma” یک آهنگ عاشقانه ی اسپانیایی است که در سال 1850 توسط Sebastián Iradier نوشته شده است.
Sebastián Iradier این قطعه را پس از بازدید از کوبا نوشت و به سرعت میان اسپانیا و آمریکا خصوصا مکزیک محبوب شد. به گونه ای که هنوز هم بعد از گذشت بیش از 140 سال از خلق آن، بسیار محبوب و مشهور است و تقریبا در تمام کشور ها شناخته شده و مورد پسند مردم است.

la paloma به گونه ای از موسیقی تعلق دارد که به آن Habaneras می گویند. نوعی موسیقی و رقص که از قرن 18 و 19 میلادی توسعه پیدا کرد، نوع ریتم که ترکیبی از آهنگ های ملوانان کوبا و اسپانیا به دست آمده به همراه ساختار ریتمیک فلامنکو که زیبایی خاصی به این گونه از موسیقی می بخشد.

ورژن ها و اقتباس های بسیار زیادی از قطعه ی لا پالوما شده است که مشهورترین آنها ترانه ی شناخته شده ی “دیروز (Yesterday)” از بیتلز ها میباشد.

در مورد خلق la paloma  گفته میشود که برداشتی از داستانی قدیمی است که در حدود سال 492 قبل از میلاد مسیح و قبل از حمله ی داریوش به یونان است. در آن زمان مردم اروپا هرگز کبوتر سفید ندیده بودند و نام “la paloma” نیز به معنی کبوتر است. زمانی که یونانیان کبوتر های سفیدی را بر فراز کشتی های در حال غرق شدن پارسی دیدن گمان کردند که آنها حامل پیامی از یک عشق عمیق هستند که بعد از مرگ ملوانان فارسی منتقل می شوند و سپس داستان سرایی ها در مورد عشقی افسانه ای آغاز شد و کبوتر های سفید تبدیل شدند به نشانی از پیام عشق . در آهنگ لا پالوما نیز پیامی با همین مضمون منعکس شده است. پیامی از غلبه ی عشق بر مرگ و جدایی. یک عشق افسانه ای و یک حس به یاد ماندنی.

  نت قطعه ی The Fool On The Hill بیتلزها برای گیتار کلاسیک

Sebastián Iradier در سال 1365 درگذشت و هیچگاه متوجه نشد که چرا قطعه ی لا پالوما تا این حد به محبوبیت رسید. اما قطعه ای که او ساخته است همچنان پیام عشق و حسی زیبا را منتقل میکند و همچنان مورد توجه تمام مردم دنیا است و به یک نوستالوژی بی پایان تبدیل شده است.

 

قطعه La Paloma را از اینجا دانلود کنید

 

5 دیدگاه دربارهٔ «قطعه‌ی la paloma»

  1. بسیار عالی
    من وقتی آهنگ های بی کلام تومایه های تانگو رو می‌شنوم مو به تنم سیخ میشه و خیلی فاز میگیرم هیچ سر رشته ای هم از موسیقی ندارم

    1. این قطعه بی کلام هست ولی اقتباس هایی از آن شده است مثل ترانه ی دیروز بیتلز ها .
      نسخه ی ایرانی ندارد . ولی ترانه ی دیروز رو فرهاد مهراد نیز اجرا کرده است

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سبد خرید
اسکرول به بالا