بشنوید!

قطعه‌ی la paloma

قطعه ی “la paloma” یک آهنگ عاشقانه ی اسپانیایی است که در سال ۱۸۵۰ توسط Sebastián Iradier نوشته شده است.
Sebastián Iradier این قطعه را پس از بازدید از کوبا نوشت و به سرعت میان اسپانیا و آمریکا خصوصا مکزیک محبوب شد. به گونه ای که هنوز هم بعد از گذشت بیش از ۱۴۰ سال از خلق آن، بسیار محبوب و مشهور است و تقریبا در تمام کشور ها شناخته شده و مورد پسند مردم است.

la paloma به گونه ای از موسیقی تعلق دارد که به آن Habaneras می گویند. نوعی موسیقی و رقص که از قرن ۱۸ و ۱۹ میلادی توسعه پیدا کرد، نوع ریتم که ترکیبی از آهنگ های ملوانان کوبا و اسپانیا به دست آمده به همراه ساختار ریتمیک فلامنکو که زیبایی خاصی به این گونه از موسیقی می بخشد.

ورژن ها و اقتباس های بسیار زیادی از قطعه ی لا پالوما شده است که مشهورترین آنها ترانه ی شناخته شده ی “دیروز (Yesterday)” از بیتلز ها میباشد.

در مورد خلق la paloma  گفته میشود که برداشتی از داستانی قدیمی است که در حدود سال ۴۹۲ قبل از میلاد مسیح و قبل از حمله ی داریوش به یونان است. در آن زمان مردم اروپا هرگز کبوتر سفید ندیده بودند و نام “la paloma” نیز به معنی کبوتر است. زمانی که یونانیان کبوتر های سفیدی را بر فراز کشتی های در حال غرق شدن پارسی دیدن گمان کردند که آنها حامل پیامی از یک عشق عمیق هستند که بعد از مرگ ملوانان فارسی منتقل می شوند و سپس داستان سرایی ها در مورد عشقی افسانه ای آغاز شد و کبوتر های سفید تبدیل شدند به نشانی از پیام عشق . در آهنگ لا پالوما نیز پیامی با همین مضمون منعکس شده است. پیامی از غلبه ی عشق بر مرگ و جدایی. یک عشق افسانه ای و یک حس به یاد ماندنی.

Sebastián Iradier در سال ۱۳۶۵ درگذشت و هیچگاه متوجه نشد که چرا قطعه ی لا پالوما تا این حد به محبوبیت رسید. اما قطعه ای که او ساخته است همچنان پیام عشق و حسی زیبا را منتقل میکند و همچنان مورد توجه تمام مردم دنیا است و به یک نوستالوژی بی پایان تبدیل شده است.

 

 

قطعه La Paloma را از اینجا دانلود کنید

 

 

آموزش گیتار کلاسیک

یک دیدگاه بنویسید

3 دیدگاه